Wystawa „Ślady – znaki – świadectwa”

Marcin Kędzierski, „Błogosławieństwo światu”, fot. dzięki uprzejmości artysty.

14 maja 2023

Wystawa Ślady – znaki – świadectwa to drugi pokaz realizowany przez Verbum we współpracy z poznańską Galerią VA w ramach serii wystaw zatytułowanej ZOBACZYĆ –  UWIERZYĆ –  PRZEKAZAĆ

Wernisaż: 20 maja 2023 r., godz. 19.00.
Finisaż: 26 lipca 2023 r., godz. 19.00.

 

Marcin Kędzierski i Jan Billert obserwują życie wspólnoty Kościoła – procesje, nabożeństwa, indywidualne modlitwy. Dokumentują również elementy sakralnej architektury oraz prywatne dewocjonalia. Pierwszy z nich na podstawie dyskretnie wykonanych zdjęć sporządza szybkie, malarskie notatki. Drugi także potrafi złapać ten „decydujący moment”, ale jego fotografie nie stanowią pretekstu do malowania, same w sobie są wystarczające. Obaj twórcy kolekcjonują więc ślady wspólnoty, ukazują ważne dla niej znaki oraz jej świadectwa. Śladów szuka się jak nadziei – powinny także ją wzbudzać. Do odczytania i przedstawienia znaków konieczna jest wiara. Natomiast świadectwa daje się tylko z miłości i rozumie się je sercem.

Może jednak w obu przypadkach chodzi nie tyle o umiejętność złapania „decydującego momentu”, co przede wszystkim o otwarcie się na łaskę zobaczenia czegoś więcej niż tu i teraz? Na przykład tego, że wspólnota, która jest głównym bohaterem tych prac, nie miałaby racji bytu, gdyby nie warunkujący ją kontekst metafizyczny. Nadprzyrodzone światło przechodzi przez Kościół jak przez kliszę. Jaki obraz utrwala? To zależy od tego, co jest obiektem zainteresowania wiernych. „Stawiam sobie zawsze Pana przed oczy…” – śpiewa psalmista. Czy każdy z członków tej wspólnoty może powtórzyć jego słowa? Jaki obraz powstaje na kliszy, którą jest Kościół? Co przedstawiamy światu?

Instalacja site-specific Danuty Słomczyńskiej dopełnia opowieści o wspólnocie w czasach kryzysu. Treścią tej pracy jest obecność Boga – Jego historyczne wcielenie oraz Jego trwanie zarówno we wspólnocie Kościoła, jak i pod postacią eucharystycznego Chleba. Jeśli grzeszna wspólnota nie jest przekonująca, niech przemawia sakrament Eucharystii. „Oto miłość Boga do Was” – najważniejszy ślad, najmocniejszy znak, najbardziej przekonujące świadectwo.

[Karolina Staszak & Wojciech Surówka OP]


Artyści biorący udział w wystawie:

Marcin Kędzierski (ur. 1969 r.)
– absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Założyciel Grupy Miejskiej. Inicjator Bractwa św. Franciszka – grupy artystycznej mającej na celu renesans sztuki opartej na wartościach chrześcijańskich (bractwofranciszka.blogspot.com).

Jan Billert (ur. 1989 r.)
– muzyk, dziennikarz, fotograf. Organista kościoła dominikanów w Poznaniu.

Danuta Słomczyńska (ur. 1954 r.)
– historyk sztuki i twórca intermedialny.


Wystawa czynna do 24.06.2023 r.
Wt., czw., pt. godz. 15:00-18:00 oraz po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym
(tel. 502 564 572, 695 796 556).

Galeria VA
Aleje Karola Marcinkowskiego 26 (domofon nr 50)
Poznań


Seria wystaw ZOBACZYĆ – UWIERZYĆ – PRZEKAZAĆ powstaje dzięki  finansowemu wsparciu ze strony Miasta Poznań #poznanwspiera.