Wystawa „Wojna i pokój”

Oleksandr Klymenko, Sonya Atlantova, prace z serii „Ikony na deskach po skrzyniach z amunicją”

15 października 2022

Zapraszamy na wystawę „Wojna i pokój”. Jest to kolejne wydarzenie, która powstaje przy współpracy magazynu Verbum z poznańską Galerią VA. Pokaz ten jest wyrazem braterstwa z walczącą Ukrainą oraz naszym wyznaniem wiary.
Finisaż wystawy: 10 stycznia 2023 r., godz. 18.00.

 


Gdzie jest Bóg, kiedy giną niewinni ludzie? Gdzie On jest, kiedy nawet kobiety, powołane przez niego nosicielki życia, stają się celem śmiercionośnych pocisków? Wystawę „Wojna i pokój” otwiera akwarela Danylo Movchana zatytułowana „Szpital”. Wiemy, o jaką placówkę chodzi – zbombardowany przez Rosjan dziecięcy i położniczy szpital w Mariupolu. I każdy następny. 

Danylo Movchan, „Szpital”, akwarela na papierze, 35x40 cm.

Danylo Movchan, „Szpital”, akwarela na papierze, 35×40 cm.

W sztuce chrześcijańskiej motyw spotkania dwóch brzemiennych kobiet przywodzi na myśl scenę Nawiedzenia – nie sposób zignorować tego skojarzenia w przeddzień adwentu, którego odpowiednikiem w prawosławiu jest Post Bożonarodzeniowy. Czy jednak wypada nam oczekiwać radości Bożego Narodzenia, kiedy za naszą wschodnią granicą rozgrywa się okrucieństwo? Z perspektywy ludzi wiary – a takimi są artyści, których sztukę prezentujemy – nie tylko wypada, lecz wprost należy. Wojenne akwarele Movchana są podwójnym świadectwem: intensywnego mroku, którym jest każda wojna, ale także nadziei zachowanej w chrześcijańskich odniesieniach. Ikony Klymenko i Atlantovej – pisane na wiekach skrzyń po amunicji, które artyści otrzymali od zaangażowanych na froncie wschodnim wolontariuszy – także stanowią podwójne świadectwo: wojny i niezachwianej wiary w fakt wcielenia Boga. Wcielenie, które zniosło starotestamentalny zakaz Jego obrazowania, a więc umożliwiło pojawienie się ikony, było przede wszystkim zwycięstwem nad Oskarżycielem Boga i ludzi. Dziś, mając pewność wiary w ponowne przyjście Chrystusa, który osądzi ludzkość za jej stosunek do faktu wcielenia Miłości, widzimy, jak dzięki pracy artystów skrzynie po amunicji stały się ikonami, a zatem symbol śmierci przeistoczył się w świadectwo życia.

Wojna trwa, ale nie będzie trwać wiecznie. Wieczny jest Boży pokój.  

[Karolina Staszak]


Artyści biorący udział w wystawie:

Atlantova Sonya (ur. 1981 r. w Kijowie)
– artystka, twórczyni ikon, pisarka. Studiowała w Kijowskim Państwowym Liceum Artystycznym im. T.G. Szewczenki i Narodowej Akademii Sztuk Wizualnych i Architektury. 

Klymenko Oleksandr (ur. 1976 r. w Kijowie) 
– artysta, twórca ikon, krytyk sztuki, pisarz. Członek Narodowego Związku Artystów Ukrainy. Studiował w Narodowej Akademii Sztuk Wizualnych i Architektury oraz w Instytucie Historii Sztuki, Folkloru i Etnologii im M. Rylskiego. Wykładał w Kijowskim Państwowym Instytucie Sztuki Dekoracyjnej i Stosowanej im. M. Boychuka. 

Movchan Danylo (ur. 1979 r. we Lwowie)
– artysta, twórca ikon. Studiował we Lwowskim Państwowym Instytucie Sztuki Dekoracyjnej i Stosowanej im. I. Trusza oraz w Narodowej Akademii Sztuk Pięknych. 

 


Wystawa czynna do 10.01.2023 r.
Wt., czw., pt. godz. 15:00-18:00 oraz po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym
(tel. 502 564 572, 695 796 556).


Galeria VA
Aleje Karola Marcinkowskiego 26 (domofon nr 50)
Poznań

 


Wystawa zamyka całoroczny cykl ekspozycji zatytułowany „Młodość, Wolność, Braterstwo” zorganizowany przez Galerię VA i współfinansowany przez Miasto Poznań #poznanwspiera.