Modlitwa, która jest planem

Zdjęcie: Annie Spratt / Unsplash

1 kwietnia 2024

Modlitwa o jedność Kościoła, którą tu proponujemy, jest nie tylko serią próśb skierowanych do Ojca, ale także planem naszej dziewięcioletniej nowenny poprzedzającej jubileusz odkupienia. Chcemy odnowić nasz stosunek do trzech rzeczywistości: Słowa, Ciała i Krzyża. Wierzymy, że są to trzy warunki jedności, które zobowiązują chrześcijan do podjęcia konkretnych duchowych wyzwań: życia Prawem Bożym, umiłowania Eucharystii i realnego włączenie się w ofiarę Chrystusa. Każda z tych trzech rzeczywistości i każdy z czynów będzie tematem kolejnych trymestrów (tj. trzech lat) nowenny.

Modlitwę o jedność Kościoła proponujemy jako codzienny pobożnościowy akcent w przeżywaniu czasu, który dzieli nas od roku 2033 – jeśli rozumiesz ją, zacznij modlić się jej słowami już dziś. Od maja 2024 roku każdego miesiąca na stronie Verbum w zakładce „nowenna” znajdziesz tekst przewodni inspirowany kolejnymi wersami modlitwy.
A zatem nasza propozycja Wielkiej Nowenny składa się z:
  • codziennej modlitwy o jedność,
  • comiesięcznych rozważań i wskazówek,
  • czynów podejmowanych, a przede wszystkim uwewnętrznianych stopniowo, takich jak:
    lectio divina i modlitwa (1 trymestr nowenny),
    – adoracja i jałmużna (2 trymestr nowenny),
    – pokuta i post (3 trymestr nowenny).

Przez te dziewięć lat przeprowadzi nas Maryja jako Miriam z Nazaretu, Niewiasta z Kany i Matka z Golgoty. Zapraszamy Was do wspólnego doświadczenia tej paschy Kościoła!

 


Zostań mecenasem Verbum! Ten projekt rozwinie się dzięki Twojemu wsparciu.